Wiosna przyszła do nas to propozycja zajęć z dziećmi sześcioletnimi. Zajęcia te wszechstronnie aktywizują dzieci i pozwalają na utrwalenie i usystematyzowanie wiadomości na temat wiosny i jej cech charakterystycznych. Poprzednie konspekty z tego cyklu noszą tytuły: Jak witają wiosnę, Wiosna się budzi, Ustroimy pannę Marzaneczkę oraz Zegnaj zimo - witaj wiosno!
Konspekt zajęcia z dziećmi sześcioletnimi Oddział Przedszkolny w Unisławiu Autorki: mgr Urszula Leba mgr Elżbieta Krause Temat: Wiosna przyszła do nas
Cele operacyjne
Dzieci powinny:
rozwiązywać zagadki o wiośnie recytować wiersz o Marzannie zaśpiewać piosenkę
czytać proste wyrazy i zdania (w powiązaniu z ilustracją) metodą sylabowe - wyrazową poprawnie formułować wypowiedzi
świadomie stosować nowe słownictwo
wykazywać się pomysłowością i wyobraźnią w czasie malowania
nadawać tytuły pracom ocenić pracę i uzasadnić swoją ocenę
Metody
podające - rozmowa, zagadka, wiersz, piosenka
eksponujące - pokaz, obserwacja
praktyczne - samodzielnych zadań do wykonania
Forma pracy - zajęcie z całą grupą
Środki dydaktyczne
koperty z zagadkami, kukiełka „pani Wiosna", wiersz „Marzanna" J. Jałowiec, piosenka pt. „Czym
powitać cię, wiosenko" (czeska melodia ludowa, słowa: N. Kuczyńska, Kalendarz muzyczny
w przedszkolu, s. 124), Moje 6 lat, cz. IV, s. 26, karki pokryte kaszą manną lub ryżem,
farby, pędzle, kubki, ściereczki, opaski (bocian, żaby), magnetofon, kaseta z muzyką -
„zwierzątka".
Przebieg zajęcia
1. Nauczycielka wnosi do sali kukiełkę - wiosnę. Wiosna wita się z dziećmi. W koszyczku ma niespodzianki - zagadki:
Jeszcze śpi wszystko Wiszą frędzelki, Jedne - brązowe, pulchne
co żyje, kto dotyka - świąteczny mają smak,
jeszcze nic nie rośnie, ten zamieni się a te drugie, maluchne
a on śmiało śnieg przebije w Chińczyka! zazieleniły krzak.
(przebiśnieg) (leszczyna) (pączki)
Dzieci rozwiązuj ą zagadki.
2. Zabawa przy piosence „Czym powitać cię, wiosenko" takty 1-4 - marsz po okręgu
takty 5-8 - kółka w parach, obroty podskokami
refren - stajemy w parach twarzami do siebie, tańczymy dosuwąjąc nogę do nogi, w prawo i w lewo.
3. Rozmowa na temat wrażeń po wczorajszej wycieczce nad rzekę - gdzie byliśmy? co się działo? - co nam się podobało? - czy zauważyliśmy oznaki wiosny?
4. Powitanie wiosny - praca plastyczna - malowanie na kartkach pokrytych kaszą manną lub ryżem
nauczycielka rozdaje kartki, farby, pędzle
objaśnia sposób wykonania pracy - zwraca uwagę dzieci na różnice faktury na kartkach
porytych ryżem i kaszą manną
praca dzieci - nadawanie tytułu swojej pracy - dokonanie oceny gotowych prac - która praca podoba nam się najbardziej i dlaczego?; próby uzasadniania swojej opinii
urządzenie wystawy prac 5. Wspólne recytowanie wiersza J. Jałowiec pt. Marzanna" - zbiorowe i indywidualne. 6. Ćwiczenia w czytaniu Dzieci czytają prosty tekst w powiązaniu z ilustracją - Moje 6 lat, cz. IV, s, 26
7. Zabawa ruchowa „Boćki i żaby" - patrz Dzień IV.
Bibliografia
1. Moje Przedszkole - Program Wychowania Przedszkolnego - Cz. Cyrański, M. Kwaśniewska. „MAC" S. A., Kielce, 2001. Nr dopuszczenia DKW-4013-3/01. 2. Cyrański Cz.: Moje 6 lat, cz. IV. „MAC" S.A., Kielce 3. Wlaźnik K.: Wychowanie fizyczne w przedszkolu. WSiP, Warszawa 1988. 4. Way B.: Drama w wychowaniu dzieci i młodzieży. WSiP, Warszawa 1997. 5. Smoczyńska - Nachtman U.: Kalendarz muzyczny w przedszkolu. WSiP, Warszawa 1988. 6. Biuletyn przedmiotowy nauczycieli wychowania przedszkolnego nr 12/2000. KP CEN Toruń.
8. Świerszczyk nr 11/1979 9. Tańce integracyjne - Pedagogika zabawy. Materiały warsztatowe.
|